Blog

Zvyšte důvěryhodnost své domény - Jak nastavit správně SPF záznam?

Představte si, že vlastníte účetní firmu a spolu s ní i internetovou doménu, na které běží vaše webové stránky - například www.dobreucetnictvi.cz. Běžně si píšete se svými klienty z e-mailové adresy janek@dobreucetnictvi.cz, a v mailech spolu probíráte všechny důležité věci. Klienti vám důvěřují, firma má dobré jméno a vaše doména má na internetu skvělou reputaci. Co když ji ale někdo zneužije, aby z vašich zákazníků vylákal citlivé údaje? A jak tomu zabránit?

Vynalézavost internetových podvodníků totiž nezná hranic. Ačkoliv se laikovi může zdát, že jakmile doménu vlastníte vy sám, není možné, aby z ní odcházely e-maily bez vašeho vědomí, není to pravda. Vašim zákazníkům může přijít věrohodně vypadající e-mail z adresy podpora@dobreucetnictvi.cz a vy o tom vůbec nemusíte tušit. Jak se to může stát? 

Jak může podvodník zneužít vaši doménu?

K odesílání e-mailů s vaší doménou používáte SMTP server. I ten má spolu s vaší doménou dobrou reputaci. Naproti tomu podvodník sice použije vaši doménu, ale k odeslání e-mailu musí použít svůj SMTP server. Co se stane? Roboti, kteří toto chování zachytí, vyhodnotí kvůli podvodníkovi vaši doménu dobreucetnictvi.cz jako nedůvěryhodnou a možná ji zařadí i na černou listinu. Tím se velmi pravděpodobně může stát, že i e-maily poslané z vaší osobní schránky janek@dobreucetnictvi.cz budou roboty hodnocené jako závadné a příjemci spadnou do spamu nebo vůbec nedorazí. Naštěstí můžete být o krok napřed a těmto nekalým praktikám učinit zadost pomocí jednoduchého řešení - tím je SPF záznam na vaší doméně. 

Co je to SPF záznam a jak ho použít?

SPF (Sender Policy Framework, česky Rámec správy odesílatelů) je textový záznam ve formě kódu vepsaný přímo na vaší doméně, jež specifikuje, které konkrétní SMTP servery mohou využívat k odesílání e-mailů vaši doménu. Roboti tak už dopředu poznají, že podvodný e-mail z adresy podpora@dobreucetnictvi.cz přichází z neautorizovaného SMTP serveru a e-maily z vaší osobní adresy janek@dobreucetnictvi.cz jsou naprosto v pořádku a mohou je pustit do příjemcovy schránky. Zajímají vás další způsoby, jak zvýšit doručitelnost e-mailů z vaší domény? Přečtěte si předchozí článek Jak zvýším doručitelnost svých e-mailů zasílaných z pracovního Gmailu?

Více SPF záznamů na jedné doméně 

Může se stát, že pro rozesílání e-mailů budete chtít využívat více SMTP serverů a na vaší doméně bude třeba zřídit více SPF záznamů. Typicky se to děje například ve chvíli, kdy chcete využívat různé služby pro rozesílání newsletterů, jako je Mailchimp nebo český Ecomail. Abyste mohli rozesílat maily s použitím své domény, budete požádání o přidání dalšího SPF záznamu. Ty nesmí být nikdy samostatně na jednotlivých řádcích, ale musí být společně, uvedeny jen jako jeden zápis

 

Zajímá vás, zda jsou vaše SPF záznamy v pořádku a funkční? Zanechte nám ve formuláři svou doménu, pro kterou chcete SPF záznam zkontrolovat. Nebo chcete pomoci s ověřením své domény a nevíte si rady, jak SPF záznam vygenerovat? Napište nám na e-mail info@cloud150.cz nebo kontaktujte naši technickou podporu

Zvyšte důvěryhodnost své domény - Jak nastavit správně SPF záznam?